2021 Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı

  • ANA SAYFA
  • DUYURU, HABER, ETKİNLİK
  • DUYURU DETAY

2021 Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı

  •  2 Nisan 2021 Cuma
  •  162 Görüntüleme
  •  Yazdır

Sağlık çalışanlarının Covid-19 ile mücadele sürecindeki özverilerini ve aldıkları ağır yükü hatırlayarak, 2021 Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı’nda tüm sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

Bilindiği gibi, Türkiye'nin yaptığı teklif üzerine Dünya Sağlık Örgütü, 2021'i "Sağlık Çalışanları Yılı" olarak kabul emişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önerisini kabul ederek, 11 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen 73. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulunda üye ülkelerin tamamının desteğiyle 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19'la mücadelede ön saflarda yer aldıkları ve hayatlarını ortaya koymaları sebebiyle 2021'i tüm dünyada "Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı" olmasına karar verdi.

Karar, 73. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu'nda üye ülkelerin tamamının desteğiyle kabul edildi ve 2021 yılı "Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı" olarak ilan edildi.

Toplantıda üye devletlerin temsilcileri ve devlet dışı aktörler, sağlık ve bakım çalışanlarının toplum sağlığı ve refahının sağlanmasındaki kritik rolleriyle ilgili konuşmalar yaptı. Dünya genelindeki sağlık çalışanlarının karşılaştıkları, devam eden sorunlara vurgu yapıldı.

Kabul edilen karar tasarısı, COVID-19 ile mücadelede gerek ülke içindeki başarılı uygulamaları gerekse dünyanın yaşadığı tıbbi malzeme eksikliği sürecinde uluslararası dayanışmaya verdiği katkı ile ön plana çıkan Türkiye’nin küresel sağlıktaki yön verici ve lider konumunu daha da güçlendirmiş oldu.

Oturuma video konferans yöntemiyle katılan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca konuşmasında şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanlarımız, toplumlarımız için, giderek daha fazla önem ve sorumluluk taşıyor. Hizmetler daha geniş kitlelere ulaştıkça yük artıyor. Bizlere düşen, sağlık çalışanlarının üzerlerindeki yükü hafifletmek, fedakârlıklarını ise layıkıyla ifade etmektir. Sağlık çalışanlarını, insanlık önünde onurlandırmalıyız. İçinde olduğumuz Pandemi döneminde, onların daima yapageldikleri, herkes için görünür hale gelmiştir. Bugünkü fotoğraf, bu mesleklerin özünün ifadesidir. Bunu kültürün hafızasına yerleştirmek için çaba göstermeliyiz.

Sağlık çalışanlarının Covid-19 ile mücadele sürecindeki özverilerini göz önüne alarak, 2021 yılının Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olması önerimizi DSÖ’ye ilettik. Hem Sayın Kluge’nin hem de DSÖ Genel Merkezindeki dostlarımızın desteği ile Üye Ülkeler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ortakların da katkılarıyla 2021 yılının Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olması önerimizin hayata geçmesi için gerekli adımlar atıldı. Destekleri için herkese teşekkürler. En büyük teşekkürümüz ise sağlık çalışanlarınadır.

Türkiye Cumhuriyeti ve şahsım adına, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte sağlık çalışanlarına adanmasını önerdiğimiz 2021 yılının amacına en uygun şekilde geçirilmesi için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”
Gaziosmanpaşa Mahallesi Alişan Diktaş Caddesi No:26 Erbaa-Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.