İlk ve Acil Yardım Programı

  • İlk ve Acil Yardım Programı
  • Tanıtım

İlk ve Acil Yardım Programı

 

Tanıtım

Yüksekokulumuz İlk ve Acil Yardım programı 2015 yılında ön lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır.   İlk ve Acil Yardım programına; önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OÖP) göre Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki Sağlık Meslek Liseleri’nden sınavsız geçişi tercih eden öğrenciler yerleştirilmektedir. Sağlık Meslek Liseleri’nin Acil Tıp Teknisyenliği ile İlk ve Acil Yardım Teknisyenliği bölümlerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir.

Bu programı bitirenler " İlk ve Acil Yardım Teknikeri" unvanı almaya hak kazanırlar. Öğretim dili Türkçe olup, kontenjan sayısı 40’dır. Hazırlık programı ve ikinci öğretimi yoktur. Programın amacı hastane öncesi dönemde hasta ve kazazedelere temel ve ileri yaşam desteği verebilen ve muhtemel kritik durumları tanıyarak acil bakım uygulayabilen, ilk müdahaleleri yapılmış hasta ya da yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayabilen nitelikli sağlık teknikeri yetiştirmektir. Programın eğitim süresi dört yarıyıl (Staj süresi dâhildir.) ikinci yarıyıl sonunda 30 iş günü yaz uygulaması yaptırılır.

Program mezunları Sağlık Bakanlığı´na bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurum ve kuruluşlarının acil servislerinde ve ambulans hizmetlerinde tekniker olarak çalışabilmektedirler. Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) göre Paramedik (Sağlık Teknikeri) olarak atanabilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

-Acil Yardım ve Afet Yönetimi

-Hemşirelik

-Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine DGS ile geçiş yapılabilmektedir.

 

Gaziosmanpaşa Mahallesi Alişan Diktaş Caddesi No:26 Erbaa-Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.